Zdrowe odchudzanie – dieta białkowa

 

 Zdrowe odchudzanie

W dzisiejszych czasach wybór prawidłowej diety pokarmowej, której celem jest zdrowe odchudzanie, nie jest sprawą łatwą. Poradniki książkowe, Internet i telewizja śniadaniowa dostarczają nam niemal codziennie pomysłów na nowe sposoby odżywiania. W tym morzu informacji dwa z tych sposobów wydają się warte bliższego poznania. To dieta białkowa oraz dieta oxy.

Dieta białkowa

 

Dieta białkowa, zwana też proteinową lub dukana, polecana jest osobom bardzo wytrwałym. By skutki jej stosowania były trwałe i nie wystąpił efekt jo-jo, należy skrupulatnie wypełniać jej zalecenia prawie przez rok, a i potem trzeba się nadal do niej odwoływać. Podstawą tej diety jest, jak nazwa wskazuje, białko, a raczej produkty białko zawierające. W pierwszym etapie – dieta białkowatrwającym około 10 dni – można jeść tylko je. A zatem do jadłospisu należy wpisać drób, szynkę i inne chude mięsa, ryby i owoce morza oraz nabiał. Jeść można do woli, ale tylko produkty z dużą zawartością białka. Dieta białkowa jest bezwzględna, ale za to przynosi szybkie efekty, już po 2 tygodniach można stracić nawet 5 kilogramów wagi. W drugim etapie do menu można wprowadzić warzywa. W kuchni powinny się pojawić ogórki, rzodkiewki, pomidory, marchewki, papryki, kapusta, szparagi, bakłażany i szpinak, a także koper, seler czy sałata. Przez 3 do 5 dni należy jeść same produkty białkowe, a potem, przez taki sam czas produkty te wespół z warzywami. I tak przez co najmniej 3 miesiące do pół roku. Waga ciała w tym czasie już wyraźnie spadnie, dlatego w kolejnych etapach trzeba ją ustabilizować. Tak więc w etapie trzecim do menu należy dodać 2 posiłki w tygodniu, w trakcie których można jeść wszystko bez ograniczeń, natomiast w etapie czwartym w jeden dzień tygodnia przeznacza się wyłącznie na produkty białkowe. Jak więc widać, dieta białkowa jest wymagająca, ale także skuteczna, co potwierdza wiele osób próbujących różnych sposobów na zdrowie odchudzanie.

Dieta OXY

Dieta OXY to także dieta białkowa, a więc oparta głównie na spożywaniu produktów bogatych w białko. Według zapewnień dietetyków jest równie skuteczna co wcześniej prezentowana dieta dieta oxybiałkowa, ale różni się znacznie czasem stosowania. Trwa zaledwie 3 tygodnie. Celem pierwszego jest spalenie niepotrzebnego tłuszczu. By to osiągnąć należy spożywać jedynie produkty oparte na białku zwierzęcym. W drugim dodajemy do menu białko roślinne, a w trzecim tygodniu powracamy do normalnego żywienia. Jak więc widać dieta OXY i dieta białkowa są podobne, a największe różnice są długości stosowania. Wiele osób ma jednak wątpliwości czy diety oparte w dużym stopniu o produkty białkowe rzeczywiście zapewnia zdrowe odchudzanie.