Dieta odchudzająca i liczenie kalorii – fakty

Dieta odchudzająca

dieta odchudzająca
dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca… Tak popularne, tak chętnie stosowane, a jednocześnie tak słabo poznane. Wiele osób zaczyna dietę odchudzającą, opierając się na skromnych informacjach wyszukanych w kolorowej prasie. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana, zaś tym, którzy chcą schudnąć naprawdę skutecznie i zdrowo, niezbędna jest pewna „porcja” fachowej wiedzy na temat odchudzania, jak i związanych z tym procesem diet odchudzających.
W dietach odchudzających ważną rolę odgrywa – niestety – liczenie kalorii. Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę z tego, ile kalorii spala w ciągu dnia, a ile przyjmuje w postaci jedzenia. Każdy produkt spożywczy ma swą wartość kaloryczną, którą ludzki organizm zmienia w energię. Energia ta jest nam niezbędna do działania, niestety ta niewykorzystana odkłada się z naszym ciele w formie coraz bardziej uporczywych fałdek tłuszczu.
To, ile dana osoba potrzebuje kalorii, uzależnione jest od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa tu wzrost, budowa fizyczna, płeć, wiek czy też rodzaj wykonywanej pracy. Osoba pracująca w biurze z pewnością nie potrzebuje aż tylu kalorii, co osoba pracująca fizycznie. Im cięższa praca, tym więcej kalorii zużywa organizm. Im więcej kalorii dostarcza się do organizmu, tym więcej należy spalić – tu zasada jest prosta.
Liczenie kalorii i ich kontrolowanie powinno być połączone z wysiłkiem fizycznym. Stosowanie samej diety odchudzającej, bez wysiłku fizycznego, jest mało skuteczne.
Podstawą diety odchudzającej jest założenie, zgodnie z którym należy w celu zmniejszenia masy ciała w ciągu dnia spalić więcej kalorii, niż dostarczyło się do organizmu w postaci pożywienia. Zmusza to organizm do korzystania z zapasów, czyli zmagazynowanej wcześniej tkanki tłuszczowej.
Ważne jest to, by odchudzać się zdrowo i zachować umiar. Szybkie odchudzanie nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem. Przede wszystkim może być groźne dla zdrowia, a dodatkowo może skutkować pojawieniem się efektu jo-jo. Efekt ten polega na szybkim powrocie do dawnej wagi wkrótce po zakończeniu diety odchudzającej. Zdaniem dietetyków i lekarzy nie powinno się tracić na wadze więcej, niż 0, 5 – 1 kg w ciągu tygodnia. W dietach odchudzających ważną rolę powinny odgrywać produkty zawierające białko. Białko jest budulcem tkanki mięśniowej, która w trakcie stosowania diety odchudzającej może się zmniejszyć. A przecież mamy się pozbyć tłuszczu, a nie mięśni.